Starożytne mapy.
Babilońska Mapa Świata
to gliniana tabliczka przedstawiająca mapę świata, z Babilonem w jego centrum. Mapa jest datowana na około 600 r.p.n.e. i została odkryta w Sippar w południowym Iraku (miasto, które było 60 mil (97 km) na północ od Babilonu na wschodnim brzegu rzeki Eufrat). Babilon znajduje się w centrum mapy, równoległe linie na dole wydają się przedstawiać południowe bagna a zakrzywione linie idące z północy, północnego wschodu wydają się być górami Zagros.
Przykłady map z dawnego Egiptu są bardzo rzadkie, jednak te, które przetrwały kładą nacisk na geometrię i dobrze rozwinięte techniki geodezyjne, być może wymuszone potrzebą przywrócenia dokładnych granic nieruchomości po corocznych wylewach Nilu. The Turin Papyrus Map ,datowany na 1300 r.p.n.e. , pokazuje góry na wschód od Nilu gdzie wydobywano złoto i srebro, a także położenie schronisk górników, studni, sieci dróg, które łączyły ten region z głównym terytorium kraju
Mapa z Ga-Sur
jedna z najstarszych znanych map, powstała w Mezopotamii ok. XXV w. p.n.e. Przedstawia tereny leżące między Libanem i Antylibanem (okolica Syrii) a górami Zagros (okolice Iranu). Miała służyć jako pomoc dla podróżujących kupców.
Wyryta została na tabliczce glinianej, stąd stan jej zachowania jest słaby.
Wyryta została na tabliczce glinianej, stąd stan jej zachowania jest słaby.
Grawerowana mapa z okresu kasyckiego ( XIV - XII wieku pne ) babilońskiej historii pokazuje ściany i budynki w świętym mieście Nippur.
The Turin Papyrus Map
datowana na 1300 r.p.n.e. , pokazuje góry na wschód od Nilu gdzie wydobywano złoto i srebro, a także położenie schronisk górników, studni, sieci dróg, które łączyły ten region z głównym terytorium kraju.
źródło: http://dawnemapy.com.pl/pages/historia/starozytnosc.php
Kryterium A wiedza i zrozumienie: poziom 7/ocena polska bdb
OdpowiedzUsuń