poniedziałek, 25 listopada 2013

Egipt i Mezopotamia dzisiaj

Egipt i Mezopotamia dzisiaj


Wojny izraelsko-arabskie (Egipt)

 -konflikty zbrojne między państwem Izrael a państwami arabskimi, których główną przyczyną było utworzenie przezZgromadzenie Ogólne ONZ (29 listopada 1947), w części brytyjskiego terytorium mandatowego, niepodległego państwa żydowskiego i nieakceptowanie podziału Palestyny na część arabską i żydowską przez arabską ludność Palestyny oraz rządy innych państw arabskich.


I wojna izraelsko-arabska

I wojna izraelsko-arabska (maj 1948 - lipiec 1949) wybuchła po proklamowaniu niepodległości przez Państwo Izrael (14 maja 1948). Wojska egipskie, syryjskie, jordańskie, palestyńskie, libańskie, irackie isaudyjskie wkroczyły na teren byłego brytyjskiego terytorium mandatowego, zajmując południową i wschodnią Palestynę oraz część Jerozolimy.

W pierwszych dniach wojny z agresorami walczyły jedynie oddziały
Haganah
, będące rodzajem pospolitego ruszenia. W maju 1948 rząd izraelski wydał postanowienie o natychmiastowym powołaniu do życia regularnej armii - Sił Obrony Izraela (IDF), która skutecznie odparła ataki arabskie, a następnie uderzając w najsłabsze punkty obrony arabskiej poszerzyła terytorium przyznane Izraelowi przez ONZ o przeszło 6,7 tys. km2.

1949 państwa arabskie zmuszone były do podpisania z Izraelem układów o zawieszeniu broni (24 lutego - Egipt, 23 marca - Liban, 3 kwietnia - Jordania, 20 lipca - Syria, Arabia Saudyjska wycofała się z wojny bez podpisania układu), w których uznawały linie frontowe za tymczasowe granice.

II wojna izraelsko-arabska

II wojna izraelsko-arabska (październik 1956 - marzec 1957), zwanakryzysem sueskim. Po ponownym otwarciu cieśniny Tiran dla izraelskiej żeglugi, Izrael wycofał się (marzec 1957) z półwyspu Synaj, okręgu Gazy i okolic zatoki Akaba.

III wojna izraelsko-arabska

III wojna izraelsko-arabska (5-10 czerwca 1967), tzw. wojna sześciodniowa.

IV wojna izraelsko-arabska

W wyniku IV wojny izraelsko-arabskiej (6-22 października 1973), zwanej także wojną Jom Kippur, Izrael wzmocnił swą pozycję polityczną i militarną. W 1979 podpisano izraelsko-egipski układ pokojowy, na mocy którego Egipt odzyskał półwysep Synaj w zamian za uznanie Państwa Izrael i nawiązanie z nim stosunków dyplomatycznych.

V wojna izraelsko-arabska

V wojna izraelsko-arabska, inwazja na Liban (6-11 czerwca 1982) - Izrael, wykorzystując libańską wojnę domową, wysłał do Libanu armię w celu zlikwidowania oddziałów Organizacji Wyzwolenia Palestyny, mających główną siedzibę w Bejrucie. Lądowe siły izraelskie starły się z przebywającymi w Libanie od 1976 z tytułu mandatu Ligi Państw Arabskichwojskami syryjskimi. 11 czerwca podpisano izraelsko-syryjskie zawieszenie broni. Pośrednictwo ONZ doprowadziło do ewakuacji oddziałów palestyńskich z Bejrutu. Wojska izraelskie wycofały się z Libanu w 1985. Pod kontrolą izraelską pozostała tzw. strefa bezpieczeństwa (pas o szerokości 8-10 km w południowym Libanie, wzdłuż granicy izraelsko-libańskiej), praktycznie okupowana przez wojska izraelskie od 1978.


Mezopotamia

 Międzyrzecze, nazwa przejęta z języka perskigo Miyanrudan i aramiejskiego Beth-Nahrain) to starożytna kraina na Bliskim Wschodzie leżąca w dorzeczu rzek: Tygrysu i Eufratu. Na obszarze tym w starożytności rozwijał się szereg kultur, państw i imperiów, których twórcami były różne ludy(Sumerowie, Akadyjczycy, Asyryjczycy, Amoryci,Huryci, Kasyci, Chaldejczycy), kontynuujące jednak wspólne dziedzictwo kulturowe. Powszechnie uważa się, że właśnie na terenach Mezopotamii narodziła się pierwsza cywilizacja.
Granice geograficzne Mezopotamii przedstawiają się następująco: od strony północnej jest ona ograniczona łańcuchami górskimi południowo-wschodniej Anatolii (m.in. Taurus), które stopniowo łączą się ze wschodnią granicą Mezopotamii, którą jest potężny łańcuch górski Zagrosu, oddzielający ją od Wyżyny Irańskiej. Od strony południowej, na dość krótkim odcinku, granicą Mezopotamii jest linia brzegowa Zatoki Perskiej, a następnie, dochodząc do pustyni Wielki Nefud i Syryjskiej, granica Mezopotamii biegnie równolegle do biegu Eufratu wzdłuż wymienionej pustyni w kierunku północnym aż do północnej Syrii.


1 komentarz:

  1. Zabrakło mi opisu napiętej sytuacji politycznej w lecie ubiegłego roku, nie ma też informacji o tzw."wiośnie arabskiej". Są to najnowsze wydarzenia w tym regionie
    Kryterium C myślenie krytyczne poziom 5/ocena polska db

    OdpowiedzUsuń